Polskie paczkomaty wejdą na rynek europejski

Jak poinformował ostatnio „Puls Biznesu” spółka Integer chce zacząć działać na skalę Europy. W tym celu połączyła siły z nowojorskim PineBridge, żeby stworzyć sieć paczkomatów na tym terenie.

Nowopowstała spółka Easy Pack ma ambitny plan. Chce do 2016 roku utworzyć na terenie całej Europy 12 tysięcy paczkomatów. Akcja ma objąć 14 krajów, a na pierwszy etap inwestycji przeznaczono budżet 500 mln zł, ale całe przedsięwzięcie ma pochłonąć 300 mln euro (1,25 mld złotych).

Dla niewtajemniczonych warto przypomnieć, że paczko maty to system skrytek pocztowych rozsianych w całym kraju i czynnych przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Użytkownik, do którego dociera paczka może sam ją odebrać o dowolnej porze, a otworzy ją za pomocą specjalnego kodu przysłanego SMS-em. Prezes Integry, Rafał Brzoska zapowiedział, że jeszcze w tym roku zainstalowanych zostanie około tysiąca paczkomatów.

Ich ilość ma być podwojona w Polsce, a na Ukrainę i do Rosji trafią nowe egzemplarze.

Na rok 2013 spółka przewiduje już działania na znacznie większą skalę. Aż 3 tysiące paczkomatów trafi do Wielkiej Brytanii i dwóch krajów skandynawskich, a także do Belgii, Słowenii oraz Chorwacji. Na lata 2014 i 2015 plan zakłada wprowadzenie po 2,5 tysiąca kolejnych maszyn, a w 2016 roku jeszcze 3 tysiące.